RLR05C5R60GSRE8
RES 5.6 OHM 2% 1/8W AXIAL
Specifications
Part Number:RLR05C5R60GSRE8
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES 5.6 OHM 2% 1/8W AXIAL
Nkesp Part Number:73D-RLR05C5R60GSRE8
Part Status6540 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Resistance:5.6 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Package / Case:Axial
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Failure Rate:S (0.001%)