RLR05C76R8FSB14
RES 76.8 OHM 1% 1/8W AXIAL
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:RLR05C76R8FSB14
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES 76.8 OHM 1% 1/8W AXIAL
Nkesp Part Number:73D-RLR05C76R8FSB14
Part Status8848 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.066' Dia x 0.150' L (1.68mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Resistance:76.8 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Package / Case:Axial
Package:Bulk
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate:S (0.001%)