RLR07C1R24FMRSL
RES 1.24 OHM 1% 1/4W AXIAL
Specifications
Part Number:RLR07C1R24FMRSL
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES 1.24 OHM 1% 1/4W AXIAL
Nkesp Part Number:73D-RLR07C1R24FMRSL
Part Status12184 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090' Dia x 0.250' L (2.29mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Resistance:1.24 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Package / Case:Axial
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Failure Rate:M (1%)