RN55C41R2BRE6
RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:RN55C41R2BRE6
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Nkesp Part Number:73D-RN55C41R2BRE6
Part Status49051 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090' Dia x 0.240' L (2.29mm x 6.10mm)
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Resistance:41.2 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Package / Case:Axial
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C