RN55D7R50FRE6
RES 7.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Specifications
Part Number:RN55D7R50FRE6
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES 7.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Nkesp Part Number:73D-RN55D7R50FRE6
Part Status31669 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090' Dia x 0.240' L (2.29mm x 6.10mm)
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Resistance:7.5 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Package / Case:Axial
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C