RN55E1000DRSL
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL
Specifications
Part Number:RN55E1000DRSL
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL
Nkesp Part Number:73D-RN55E1000DRSL
Part Status22775 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090' Dia x 0.240' L (2.29mm x 6.10mm)
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Package / Case:Axial
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C