RN65D75R0FRE6
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Specifications
Part Number:RN65D75R0FRE6
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Nkesp Part Number:73D-RN65D75R0FRE6
Part Status37069 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180' Dia x 0.562' L (4.57mm x 14.27mm)
Series:Military, MIL-R-10509/2, RN65
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Package / Case:Axial
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C