RNF18FTD261K
RES 261K OHM 1% 1/8W AXIAL
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:RNF18FTD261K
Manufacturer:Stackpole Electronics, Inc.
Description:RES 261K OHM 1% 1/8W AXIAL
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-RNF18FTD261K
Part Status1737992 pcs
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Series:RNF
Resistance:261 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Package / Case:Axial
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C